– je upravena Zákonem o daních z příjmů
– je to systém jednodušší než účetnictví
– HV = Příjmy – výdaje
– musí ji vést ty fyzické osoby, které dosahují příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (živnostníci, advokáti, daňoví poradci, umělci) a nejsou účetní jednotkou
– vedou osoby, které nejsou v obchodním rejstříku a které nemají obrat za předcházející kalendářní rok více jak 25 000 000 Kč
– poskytuje informace o příjmech a výdajích v členění pro zjištění daňového základu
– sazba daně – 15% FO
– FO vede DE na základě PPD,VPD, BV
– Daňová evidence příjmů a výdajů musí zjišťovat zjištění základu daně z příjmů a bude
obsahovat údaje o:
– příjmech a výdajích, v členění potřebném pro zjištění základu daně
– pohledávkách a závazcích.
Podmínky pro přechod z DE na účetnictví
– jestliže FO, která je podnikatelem a není zapsána v OR překročila za bezprostředně předcházející kalendářní rok obrat 25 000 000 Kč, stává se od prvního dne následujícího kalendářního roku účetní jednotkou
– účetnictví však povinně povede až od 1. dne účetního období, které následuje po kalendářním roce ve kterém se stala účetní jednotkou (zákon o účetnictví stanoví roční odklad)
– s výjimkou ukončení činnosti mohou účetní jednotky ukončit vedení účetnictví nejdříve po uplynutí 5ti let po sobě jdoucích účetních období ve kterých vedli účetnictví.
– např. : 2007 – FO překročila obrat 25 000 000 Kč – vede DE
2008 – FO vede DE podle zákona o účetnictví který stanovuje roční odklad
2009 – FO vede účetnictví
Nejdůležitější knihou v daňové evidenci je deník příjmů a výdajů, ve kterém se v průběhu kalendářního roku zapisují údaje o hospodářských operacích, které vyjadřují příjem nebo vydání peněžních prostředků.
Nezapisují se zde tedy hospodářské operace, které mají charakter předpisu plateb, např. vystavené fa, povinnost zaplatit daně FÚ.
Zapisování v deníku příjmů a výdajů si klade tyto základní cíle:
– zajistit údaje pro zjištění daňového základu
– zajistit evidenci o peněžních prostředcích v pokladně a na BÚ
– poskytnout podklady pro podrobnější analýzu výdajů a příjmů pro potřeby řízení a kontroly
hospodárnosti.
Forma, způsob a technika vedení deníku příjmů a výdajů není předepsána. Podnikatel si ho vede takovým způsobem a formou, aby v deníku byly v časové posloupnosti zaznamenány všechny hospodářské operace příjmů a výdajů peněz, které při podnikání nastaly a jsou podloženy průkazným dokladem.